Diskusijoje su mokslininkais: sunkumai įgyvendinant mokslo idėjas

I. Lingytės nuotrauka.

Spalio 11 dieną VU GMC didžioji auditorija subūrė jaunuosius mokslininkus ir studentus į vakarą-diskusiją „Mokslininko kelias: idėja ir jos realizavimas“. Pašnekovų vietas užėmė trys patyrę mokslininkai – Urtė Neniškytė, Juozas Nainys ir Giedrius Gasiūnas, diskusiją moderavo Paulius Marma. VU SA GMC organizuoto renginio tikslas buvo supažindinti studentus su mokslininko karjeros ypatybėmis ir specifika.

Diskusijos eiga

Diskusijos pradžioje pašnekovai pasidalino savo prisiminimais apie tai, kaip nusprendė sukti mokslo keliu ir kaip atsidūrė dabartinėse nišose. Įdomu tai, kad visi kalbinti mokslininkai savo karjerą pradėjo studijuodami biochemiją, tačiau šiuo metu dirba visiškai skirtingose srityse. L‘oréal „Mokslo moteris“ apdovanojimą gavusi Urtė Neniškytė, paaiškino, kodėl pasirinko būtent biochemijos studijas:

„Mano tėvai – chemikai organikai, taigi chemija mano gyvenime buvo natūrali, bet jau mokykloje supratau, kad man labiau patinka gyvojo pasaulio chemija, todėl į gryną chemiją nestojau.“

Diskusija

I. Lingytės nuotrauka.

Klausytojai taip pat išgirdo pasakojimų apie mokslinio darbo rutiną ir apie viešumoje mažiau išlendančią jos pusę – dokumentų pildymą popieriniu formatu – dėl ko sugaištama nemažai laiko. Profesoriaus V.Šikšnio komandoje, atskleidusioje CRISPR-Cas9 mechanizmo galimybes, dirbantis Giedrius Gasiūnas turėjo, ką pasakyti šia tema:

„Kalbant apie mūsiškę biurokratiją, didžiausia problema ta, kad visos procedūros yra popierinės. Turi būti viskas tvarkinga ant popieriaus, o kaip yra realybėje niekam neįdomu.“

Atsižvelgiant į tai, kad du iš trijų diskusijos pašnekovų daug laiko praleido užsienyje, buvo užduodama klausimų ir apie mokslo situaciją bei problemas užsienyje ir visa tai buvo lyginama su Lietuvoje esančia būkle. Įžvalgą apie tai turėjo Kolumbijos universitete metus praleidęs, dabar VU GMC doktorantas Juozas Nainys:

„Amerikoje universitetas veikia kaip „biznis“ – visą „pliusą“ daro mokslininkai. Lietuvoje galėtume žiūrėti į tai panašiai.“

Diskusija1

I. Lingytės nuotrauka.

Iškelti ir su asmeniniu mokslininkų gyvenimu susiję klausimai – užimtumas, motyvacija, pripažinimas, nesėkmės ir atsitiesimas po jų. Galiausiai buvo skirtas laikas auditorijos užduodamiems aktualiems klausimams.

Už dalyvavimą mokslininkams Urtei Neniškytei, Juozui Nainiui ir Giedriui Gasiūnui ir moderatoriui Povilui Marmai buvo įteiktos VU SA GMC padėkos ir rėmėjų dovanėlės.

Diskusijos vaizdo įrašas: