VU SA programa „Be etikečių“ kviečia prisijungti

Spalio 4 d. (antradienį) 18 val. VU Gamtos mokslų fakultete vyks pirmasis šiais metais VU SA programos „Be etikečių“ pristatymas.

„Be etikečių“ – nuo 2009-ųjų Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) vykdoma programa, aktyviai veikianti socialinės atskirties ir žmogaus teisių sferose. Programa siekiama skatinti pagarbą Vilniaus universiteto bendruomenėje, padėti studentams susipažinti su skirtingais žmonėmis, laužyti nusistovėjusius stereotipus apie atskirus individus bei jų grupes.

„Be etikečių“ veiklą apibūdinti vienu žodžiu nėra paprasta. Akcijos, mokymai, diskusijos ir kitokio pobūdžio susitikimai organizuojami atsižvelgiant į esamą socialinį kontekstą. „Žmogaus teisės – gan abstrakti kategorija, aktualijos kinta diena iš dienos. Dėl to net pats nežinau, kokių renginių tikėtis šiais metais. Tačiau galiu pažadėti, jog jie bus gausūs ir įdomūs, kadangi tai – reakcija į mūsų šalyje vykstančius įvykius“, – teigia programos vadovas Justas Meželis.

Šiuo metu „Be etikečių“ nariai aktyviai bendradarbiauja su Jaunimo linija, Lietuvos žmogaus teisių centru, Tolerantiško jaunimo asociacija. „Kartais žmogaus teisių aktyvistai sako, kad studentai yra labai didelė, bet mieganti jėga. Taip, naujų narių pritraukimas į jaunimo organizacijas neretai tampa tikru iššūkiu, juolab, kai tos organizacijos dirba su socialiai pažeidžiamomis grupėmis – mūsų visuomenėje vis dar gajus prastas įprotis nekalbėti apie tai, kas yra per daug jautru“, – pasakoja Justas. – „Tačiau susibūrę drauge galime labai daug nuveikti – tai įrodėme jau ne sykį.“

Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje programos nariai dalijasi įrašais, kuriais rūpinasi lyčių lygybės užtikrinimu, specialių poreikių turinčių žmonių interesais, rasinės diskriminacijos aukomis. Siekdami atskleisti universiteto bendruomenės įvairovę, „Be etikečių“ inicijuoja „VU veidų“ projektą. Remdamiesi „Humans of New York“ pavyzdžiu, studentai viešina įdomiomis veiklomis užsiimančių žmonių nuotraukas ir trumpus interviu su jais.

Po „Be etikečių“ sparnu taip pat glaudžiasi pirmoji Lietuvoje LGBT+ (lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių ir kitų lytinių tapatybių bei orientacijų) studentų grupė, vienijanti visus, kurie nėra abejingi seksualinių mažumų klausimams. Grupės iniciatyva minimos svarbios LGBT+ bendruomenei datos, nariai organizuoja neformalius susitikimus.

Visgi didžiausią dėmesį šiais metais „Be etikečių“ ketina skirti studentų psichinei sveikatai. „Psichikos problemų turi maždaug kas penktas žmogus. Apsimesti, jog tokie žmonės neegzistuoja ir tiesiog apie juos nekalbėti yra prasčiausias sprendimo būdas. Mes norime, kad studentai būtų labiau išprusę emociškai ir gebėtų atpažinti kitų psichologines problemas. Todėl rengsime emocinės pagalbos mokymus, organizuosime savipagalbos grupes“, – planais dalijosi VU SA programos atstovas.

Susidomėjai „Be etikečių“ veikla ir nori apie ją sužinoti daugiau? Į visus klausimus bus atsakyta programos pristatyme, vyksiančiame spalio 4 d. (antradienį) 18 val. Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto III korpuso 23 auditorijoje (M. K. Čiurlionio g. 21). Daugiau informacijos rasi čia.